21 Şubat 2015 Cumartesi

Bosna Hersek

Bosna-Hersek

   Bosna-Hersek (BoşnakçaHırvatçaSırpçaBosna i HercegovinaSırp Kiril: Босна и Херцеговина; anlamı Bosna ve Hersek), Balkanlar'da 51.197 km2'lik yüzölçümü ve yaklaşık 4.500.000 nüfusa sahip ülkedir.
   Ülke bir bütünü oluşturan üç etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır: BoşnaklarSırplar ve Hırvatlarİngilizcede ve daha birçok dilde etnik kimlik göz önünde tutulmadan tüm Bosna-Hersek halkına Bosnalı denir. Ancak Türkçede tarihten gelen yakınlıktan dolayı Bosnalı denildiğinde Boşnaklar yani Bosnalı Müslümanlarkastedilir.[kaynak belirtilmeli] Ayrıca ülkede Bosnalı veya Hersekli olmak da ayrı etnik kimliği vurgulamak için kullanılır.
   Ülke yönetim açısından iki entiteye yani devletçiğe bölünmüş durumdadır. Bunlar, Bosna-Hersek Federasyonu ve Sırp Cumhuriyeti'dir.
Kuzey, batı ve güneyden Hırvatistan; doğudan Sırbistan; yine güneyden Karadağ ile çevrili olup Adriyatik Denizi’ne Neum şehrinin bulunduğu yerde yalnızca 20 km'lik (limanı olmayan) bir kıyısı bulunmaktadır. Ülkenin coğrafyası merkez ve güneyde dağlık, kuzeybatıda tepelik, kuzeydoğuda düzlük bir karakter sergiler. Devletin başkenti ve en büyük şehri Saraybosna, birçok yüksek dağla çevrelenmiştir. Bu coğrafi özelliğinden dolayı şehir kış turizmine elverişlidir ve 1984 Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmıştır.
   Ülkenin çoğunluğunu kaplayan Bosna bölgesinde karasal iklim görülür, bu bölgede yazları sıcak, kışları kar yağışlı ve soğuktur. Ülkenin güney kıyılarındaki daha küçük Hersek bölgesinde ise tipik Akdeniz iklimi görülür. Bosna-Hersek doğal kaynaklar açısından da zengin bir görünüm arz eder.
  


     
Günümüzde gelinen noktada Bosna-Hersek'in bölünmüşlüğü devam etmektedir. Az da olsa bazı bakanlıkların (Savunma, Gümrük vb.) birleştirilmesi çalışmaları sürmektedir. kaynak
Bosna da: Neler yapılmalı? Nerelere gidilmeli? Nerde kalınmalı? Aşağıdaki blok haritasından görebilirsiniz. 


Neden Bosna-Hersek?


  Fatih Sultan Mehmed'in 1463'te Osmanlı topraklarına kattığı, 1878 Berlin Kongresi'yle Avusturya Macaristan İmparatorluğu'na bırakılmak zorunda kalınan Bosna-Hersek, Balkanlar'da Osmanlı'ya ait izleri en çok taşıyan ülke olma özelliği taşıyor. Osmanlı'ya ait cami, köprü, han, hamam, kütüphane, medrese gibi yüzlerce eserin bulunduğu Bosna-Hersek, bu tarihi zenginliğinin yanı sıra "cennet" gibi doğal güzellikleri bulundurmasıyla da dikkati çekiyor.
  Bizim kültürümüze yakın olması Bosna da yabancılık çekmeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Atalarımızın bıraktığı sayısız eserler ile karşılaşacaksınız. Doğal güzellikleri tarih ile bütünleşen muhteşem  bir ülkeyle karşılaşacaksınız. Eğer görmemiş iseniz gidilip görülmesi gereken:ülkelerin başında gelmeli Bosna-Hersek. Neden görmeniz gerektiğini aktaki sayfaları inceleyince daha iyi anlayacağınızı umuyorum.

Bosna'ya Nasıl gidilir?

Vize: Bosna Hersek Devleti T.C. vatandaşlarından 3 aya kadar vize istemiyor.
Bosna-Hersek: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 60 gün süreyle vizeden muaftır.
Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 60 gün süreyle vizeden muaftır.Uçakla gitmek
Her gün İstanbul’dan Cumartesi günü hariç Saraybosna ve Mostar’a Türk Hava Yolları ve BH Airlines tarafından uçuşlar düzenlenmektedir. Uçuş 1 saat 30 dakika sürmektedir.
İzmir’den Çarşamba ve Perşembe günleri Saraybosna’ya 
BH Airlines tarafından uçuşlar düzenlenmektedir.Trenle gitmek


Bosna Hersek’e trenle doğrudan olarak hatı yok. Aktarmalı olarak Belgrat ve Zagrep(Vinkovci şehrinde inip aktarma yapması gerekir) hatları düzenlenmektedir. Yolculucuk 20 saat cıvarında sürmektedir.
Karayola ile gitmek
Bosna Hersek’e karayola gidilecekse Bulguristan tranzit vizesi gerekiyor. Tranzit vize 80 ytl civarında ücretlenmektedir. İstanbul’da Bulgaristan Konzolusundan ve Ankara’da Bulgaristan Büyükelçiliğinden almak mümkündür. Araba ile gidilirse yolculuk en fazla 20 saat sürmektedir. En kısa yolu : Edirne – Sofya(Bulgaristan)-Niş(Sırbistan)- Belgrat(Sırbistan) – Vişegrad (Bosna Hersek) –  Saraybosna (Bosna Hersek).

 

1 yorum: